הרפיית כדור האור

מהי הרפייה?

ההגדרה המילונית של הרפיה (קפלן Caplan (1976: הרפיה הנה מצב שהשריר חוזר למנוחה לאחר כיווץ, או מצב של מתח נמוך המאופיין גם בהעדר תחושות ורגשות חזקים. כלומר הרפיה הנה שילוב של תחושה פיזיולוגית עם רגשות פסיכולוגיים של נינוחות, רפיון, רגיעה.

שלוש דרכים להשגת הרפיה:

  • הרפיה נשימתית.
  • הרפיה גופנית (שרירית ותנועתית).
  • הרפיה חשיבתית דמיונית.

הרפיה נשימתית – מתמקדת בקצב הנשימה ובכמות האוויר הנשאף לריאות. זו התערבות במערכת הלחץ האוטומטית לשם הפחתת הפעילות על ידי מסר גופני של רגיעה.

הרפיה גופנית- * מתמקדת בהרפיית אברי הגוף השונים זה לאחר זה עד שהגוף כולו לומד לשחרר מתחים ולהיות רפוי.

* מיועדת לסייע לאדם לשחרר מתח באמצעות תנועה טבעית ריתמית שתתן לו תחושה של רגיעה.

הרפיה חשיבתית דמיונית -מטרתה פתוח מיומנויות של שימוש בדמיון על-מנת להגיע למצב של הרפיה.
כמו-כן משתמשים בהרפיה חשיבתית על-מנת ללמד את הפרט לומר לעצמו משפטים שיסייעו לו להרגיע ולנווט את עצמו.

שימוש בזמנים שונים בטכניקות שונות מטרתו להגביר את הרגיעה על ידי שלוב של הרפיית כל קבוצות השרירים יחד עם נשימה ושלוב של מחשבות או דמויים נעימים.

הרפיה עם כדור אור

הרפיה שמטרתה להביא לרוגע ולטעינת מצברים.

הפעל מוזיקה שקטה שבחרת

 

שכבו על הגב או שבו באופן שיהיה לכם נעים ונוח. דמיינו שיש לכם  כדור אור הנמצא בגוף. בכל מקום שהוא עובר הוא מפרק את המתח ומפזר כוח, חום ושלווה. כדור האור מתחיל את המסע שלו ברגליים. הוא מתחלק לשניים בכל רגל. תסתכלו עליו, איך הוא נראה, באיזה גודל הוא ומה הצבע שלו. הוא נמצא בכפות הרגליים ולאט לאט מטפס לכיוון השוקיים, מגיע לברכיים ועולה עד לסוף הרגליים. עכשיו הרגליים מתחילות להירגע, כדור האור פירק את המתח בהם. הוא הפיץ חום וכוח. כדור האור מתאחד לאחד ומגיע לבטן. הוא פותח את החסימות ומשחרר את הלחץ. הוא מפיץ אור. הבטן רכה ונינוחה.

כדור האור עולה לכיוון דרכי הנשימה. הוא עוזר לנו לנשום נכון. ניקח אויר דרך האף, נמלא את חלל בית החזה עד שנחוש שלא ניתן להכניס עוד אויר. נעצור לשנייה ונוציא את האוויר דרך הפה. נעשה זאת מספר פעמים. עכשיו הנשימה רגועה, זורמת ומלאת אור. כדור האור מתחלק לשנים ומגיע לידיים. כדורי האור עוברים בכל אצבע ומתגלגלים דרך כפות הידיים, עולים למעלה דרך הזרועות מגיעים  למרפקים עד שהם מגיעים לכתפיים. הידיים קיבלו כוח, כדור האור  פתח את החסימות והכניס חום ורוגע. כדורי האור נמצאים בכתפיים הם מסתובבים ומשחררים אותן. כדורי האור מפיצים הרבה אור.

כדורי האור מתאחדים לכדור אור אחד שעולה לראש. בראש הוא מגיע לעיניים, מפיץ אור וחום ויורד לאף ולפה ומשחרר לחצים. (כדאי לפתוח את קצת את הפה כדי שאויר צח יכנס). כדור האור עושה סיבוב בראש, במצח ויוצא מהגוף. עכשיו הגוף נרגע. הרגליים רגועות, הידיים נינוחות, הראש נח, הכתפיים רפויות, הבטן רכה. הגוף קיבל חום וכוח. נוחו עוד כמה דקות , תנו למוסיקה לקחת אתכם הרחק.